top of page
 
W jakich przypadkach lekarz może stracić prawo do wykonywania zawodu?

ArtykuÅ‚ przygotowany we wspóÅ‚pracy z www.wp.pl oraz portal.abczdrowie.pl

 

Utrata prawa wykonywania zawodu jest zawsze konsekwencjÄ… odpowiedzialnoÅ›ci zawodowej lekarza. W tym miejscu należy tylko zaznaczyć, że odpowiedzialność zawodowa jest dodatkowym rodzajem odpowiedzialnoÅ›ci obok tych podstawowych, tj. odpowiedzialnoÅ›ci karnej i cywilnej. Każdy ze wskazanych powyżej reżimów odpowiedzialnoÅ›ci jest niezależny, tj. podlega odrÄ™bnym przepisom, a postÄ™powania w sprawie odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej, karnej oraz zawodowej mogÄ… być prowadzone równolegle. Jak zresztÄ… wynika z praktyki tak czÄ™sto siÄ™ dzieje.

​

PostÄ™powanie w przedmiocie odpowiedzialnoÅ›ci zawodowej opiera siÄ™ na przepisach ustawy z dnia 17 maja 1989 o izbach lekarskich (Dz. U. Nr 30, poz. 158, z 1990 r. Nr 20, poz. 120, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 152, z 1998 Nr 106, poz. 668, z 2001 r. Nr 126, poz. 1383 z późn. zmm.).

​

SÄ…d lekarski, który prowadzi postÄ™powanie w przedmiocie odpowiedzialnoÅ›ci zawodowej może stosować szereg innych sankcji wobec lekarza takich jak: - upomnienie; - nagana; - kara pieniężna; - zakaz peÅ‚nienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do piÄ™ciu lat; - ograniczenie zakresu czynnoÅ›ci w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od szeÅ›ciu miesiÄ™cy do dwóch lat; - zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do piÄ™ciu lat; - pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

​

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wskazana kolejność to również kolejność, w jakiej ustawodawca wymienia, w art. 83 ust. 1 ustawy o izbach lekarskich kary przewidziane, jako sankcje orzekane w postÄ™powaniu w przedmiocie odpowiedzialnoÅ›ci zawodowej (czyli w razie skazania lekarza za przewinienie zawodowe). W cytowanym przepisie wskazane kary zostaÅ‚y wymienione w kolejnoÅ›ci od najÅ‚agodniejszej do najsurowszej. TÄ… najsurowszÄ… jest wÅ‚aÅ›nie sankcja pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

​

Kolejność, w jakiej wymienione sÄ…, sankcje w art. 83 ust. 1 ustawy o izbach lekarskich należy interpretować w ten sposób, że sÄ…d lekarski powinien w każdym rozpatrywanym przypadku w pierwszej kolejnoÅ›ci rozważyć zasadność orzeczenia sankcji Å‚agodniejszej, a dopiero w nastÄ™pnej sankcji surowszej.

​

Pozbawienie prawa wykonywania zawodu jest ostatniÄ… z kar wymienionych art. 83 ust. 1 ustawy o izbach lekarskich, co w istocie oznacza, że należy jÄ… traktować jako karÄ… najsurowszÄ…. ZresztÄ… chyba nie można mieć wÄ…tpliwoÅ›ci, że w hierarchii kar możliwych do orzeczenia przez sÄ…d lekarski jest to kara najsurowsza, bowiem uniemożliwia ona lekarzowi wykonywanie zawodu, a wiÄ™c postÄ™powanie, do którego uzyskaÅ‚ on kompetencjÄ™ w wyniku odbycia studiów, stażu i specjalizacji. Orzeczenie tej sankcji prowadzi do sytuacji, w której lekarz traci możliwość pracy zarobkowej.


Te wszystkie wymienione wzglÄ™dy sprawiajÄ…, ze sankcja w postaci pozbawienia prawa wykonywania zawodu powinna być stosowana wyjÄ…tkowo, tj. za najpoważniejsze przewinienia przeciwko prawu oraz przeciwko zasadom etyki wykonywania zawodu. W tym miejscu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że przepisy prawa, nie wskazujÄ… przypadków, w których można i należy zastosować sankcjÄ™ w postaci pozbawienia prawa wykonywania zawodu. Jest ta zawsze decyzjÄ… sÄ…du lekarskiego, który powinien rozważyć dokÅ‚adnie okolicznoÅ›ci sprawy bÄ™dÄ…cej przedmiotem rozstrzygania.

​

Ze swojej strony mogÄ™ wymienić nastÄ™pujÄ…ce okolicznoÅ›ci, które mogÄ… wpÅ‚ywać na pozbawienie lekarza prawa wykonywania zawodu.

 

Do pozbawienia lekarz prawa wykonywania zawodu może dojść w sytuacji, kiedy lekarz swoim działaniem lub zaniechaniem doprowadzi do rozbawienia pacjenta życia lub trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (kalectwa), To co w takiej sytuacji może być poważnym argumentem za pozbawieniem lekarza praw wykonywania zwodu to np. bardzo poważne zaniedbania ze strony lekarza.

​

DecydujÄ…cÄ… okolicznoÅ›ciÄ… przemawiajÄ…cÄ… za pozbawieniem lekarza prawa wykonywania zwodu może okoliczność, iż zostaÅ‚ on już prawomocnie skany za przestÄ™pstwo przez sÄ…d. Lekarz może ponosić odpowiedzialność karnÄ… za nieudzielenie pomocy czÅ‚owiekowi znajdujÄ…cemu siÄ™ w poÅ‚ożeniu grożącym bezpoÅ›rednim niebezpieczeÅ„stwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (przepis ten wprawdzie ma charakter ogólny i nie odnosi siÄ™ wprost do lekarza, ale do każdego czÅ‚owieka znajdujÄ…cego siÄ™ w takiej sytuacji).

​

Lekarz może ponieść odpowiedzialność karnÄ… za przestÄ™pstwa przeciwko zdrowiu lub życiu, tj. za zabicie czÅ‚owieka na jego żądanie i pod wpÅ‚ywem wspóÅ‚czucia dla niego (tzw. eutanazja), za nieumyÅ›lnie lub umyÅ›lnie spowodowanie Å›mierci czÅ‚owieka, lub za naruszenie czynnoÅ›ci narzÄ…du ciaÅ‚a lub rozstrój zdrowia.

​

W takich przypadkach odpowiedzialność karna, będzie przemawiała na niekorzyść lekarza i jest wysoce prawdopodobne, że będzie skutkować pozbawieniem lekarza prawa wykonywania zawodu przez sąd lekarski.

​

MichaÅ‚ Modro. 

​

https://portal.abczdrowie.pl/w-jakich-przypadkach-lekarz-moze-stracic-prawo-do-wykonywania-zawodu 

​

bottom of page